Kertészkedj velünk - palántázási tippek magvetéstől átültetésig

A palántázás több előnnyel jár, mint az egyszerű magvetés:
- Először is, a palánták hamarabb fejlődnek és erősebbek lesznek, mint a közvetlenül a földbe vetett magok. Ez azt jelenti, hogy korábban szüretelheted a friss zöldségeket és gyümölcsöket a kertedből.
- Emellett a palánták jobban ellenállnak az időjárási viszontagságoknak, a kártevőknek és a betegségeknek, így nagyobb eséllyel érik el a teljes növényi ciklust.
- Végül pedig, a palántázás lehetővé teszi, hogy gondosan kiválaszd és neveled azokat a növényeket, amiket szeretnél a kertedben látni, így teljesen kontrollálhatod a termesztési folyamatot.
Videónkban Sándor Gazda, a MyFarm Harta kertgazdája kalauzol el Téged a palántázás rejtelmeibe, s reméljük, a kedvet is meghozza a kertészkedéshez!
Mielőtt nekilátnál a felkészülésnek, emlékeztetőül itt egy lista azokról az eszközökről, amelyekre szükséged lehet a palántanevelés során:
-
Palánta cserepek vagy tálcák: Ezek olyan kis edények, amelyekben a magokat elhelyezheted, és amelyekben a palánták növekedni kezdenek. Választhatsz műanyag vagy biológiailag lebomló anyagból készült cserepeket vagy tálcákat. A palánták nevelését végezheted például összegyűjtött joghurtos vagy tejfölös poharakban is, de arra figyelj, hogy a poharak aljára készíts lyukat, amin a felesleges víz távozni tud a palánták alól.
-
Palántaföld: Speciális földkeverék, amely tápanyagokban gazdag és könnyű szerkezetű, ideális a palánták számára a gyors növekedéshez. Érdemes jó minőségű, magas humusztartalmú földet választanod, hiszen a növekedési időszakban a kis növénykék számára fontos tápanyagokkal csak ezek tudnak igazán szolgálni.
-
Magok: Válaszd ki azokat a növényeket, amelyeket szeretnél palántázni, és szerezd be hozzájuk megfelelő magokat. A magok minősége meghatározza a palánták későbbi fejlődését, ezért érdemes jó minőségű, friss magokat választani.
-
Üvegház, palántanevelő állvány vagy meleg helyiség: Az optimális hőmérséklet és fény fontos a palánták számára a sikeres növekedéshez. Az üvegház, palántanevelő állvány vagy meleg helyiség segíthet megfelelő körülményeket biztosítani a palántáknak.
-
Öntözőkanna vagy permetező: Az egyenletes és mértéktartó öntözés fontos a palánták számára. Öntözőkanna vagy permetező segítségével könnyen és pontosan tudod öntözni a palántákat.
-
Támrendszer: Bizonyos növényeknek szükségük lehet támrendszerre, hogy támogassák a növekedésüket és segítsenek elkerülni a szár megtörését. Támrendszerként használhatsz például támhálót vagy apácarácsot is, de míg a palánták kicsik, addig egy fa nyárs is megteszi.
-
Kerti címkék: Fontos, hogy nyomon tudd követni, milyen növényeket vetettél és mikor. Kerti címkéket vagy táblácskákat használhatsz az egyes növények azonosítására és nyilvántartására - ezeket boltban is vásárolhatod, vagy gyűjtött folyami kavocsikbók, uszadékfa darabokból te magad is elkészítheted.
-
Átültető kanál vagy átültető lapát: Amikor a palánták elérik a megfelelő méretet, át kell ültetni őket nagyobb edényekbe vagy a szabadföldbe. Ehhez átültető kanál vagy átültető lapát használata segíti a palánták kíméletes átültetését. Mi olyan szerencsések vagyunk, hogy évek óta a Gardena támogatásával szereljük fel szerszámokkal kertjeinket, s bizton állíthatjuk: az ő ültetőlapátjukkal nem tudtok mellélőni.
Ha ettől a sok feladattól megriadtál volna, mi akkor is tudunk segíteni ;) A MyFarm kertekben a palántaneveléstől a szüretig mindent mi végzünk helyetted, Neked pedig már csak élvezned kell a kert ajándékait. Még nem késő csatlakozni az idei szezonhoz, bővebb információkat konstrukcióinkról az alábbi zöldségkosarakra kattintva találsz!