Augusztusi teendők a kertben

Hamarosan vége a nyárnak, de a kert attól még korántsem vonul pihenőre! Rengeteg feladat van ugyanis még ilyenkor, érdemes tehát számbavenni őket, hogy ne merüljenek feledésbe. Gazdáinkkal összedugtuk a fejünket, s készítettünk egy feladatlistát, mely amellett, hogy segít a teendők összegzésében, reméljük, néhány új dolgokkal is megismeretet majd Téged!
Öntözés - a túlélés záloga
Ahogy a naptár augusztusra lapoz, a Nap heve egyre jobban érezhető, a növények pedig szomjaznak a gondoskodásra! Öntözési rutinoddal játszva biztosíthatod, hogy a növényeid mindig frissek és hidratáltak legyenek. Ne hagyd, hogy a kánikula eltántorítson – a reggeli vagy késő délutáni/esti öntözés a nyerő taktika!
Támogasd a talaj energiaszintjét
Gyomláld és lazítsd fel a talajt, s közben egy kis kertészeti jógában is részed lehet! Hidd el, a növények hálásak lesznek a légzéstérért :) Ebben a hőségben a növények egy része már nem tudja felvenni gyökerén keresztül a tápanyagok egy részét, így a gyökérzet tápoldatozása mellett a levéltrágyázás is szükséges lehet.
Frizuraigazítás, avagy a nyári metszés
Amikor a gyümölcsfák metszése szóba kerül, sokan automatikusan a tavaszi vagy őszi időszakra asszociálnak. Azonban fontos tudni, hogy nyáron is érdemes elvégezni egy úgynevezett zöld metszést. Ez a technika arra irányul, hogy a fák leveleinek kis ritkításával hatékonyabban érvényesüljön a napfény hatása, és a levegő szabadon áramolhasson a koronában. Bátran levághatunk olyan ágakat is, melyeken terméseket látunk, amennyiben egy-egy ágon túl sokan sorakoznak. Ezáltal a fennmaradt gyümölcsök szebben és érettebben fejlődnek, miközben a gallyak sem törnek össze a megterhelés alatt.
Betakarítás - letakarítás
Augusztusra a legtöbb zöldség és gyümölcs már megérett, és megkezdődhet a termények begyűjtése. Ebben az időszakban ajánlott minden érett termést leszedni, még akkor is, ha azok láthatóan károsodottak, vagy valamilyen módon hibásak. Ha ha károsodott vagy megrágott terméseket a növényen hagyjuk, és elkezdenek rothadni, könnyedén táptalajul szolgálhatnak különféle gombás megbetegedések számára. Leszedés után ezeket a darabokat - főleg ha láthatóan gombásak vagy egyéb betegség látható rajtuk - semmiképp se dobd a komposztra, hanem tedd a szemetesbe!
Másodvetés - még belefér egy második kör
A betakarítás mellett rendkívül fontos gondolnunk már az őszi és téli hónapokra is, és elkezdeni az ezekhez az időszakokhoz szükséges zöldségek vetését: ilyenek például a karalábé, mángold, cikória, rukkola, endívia, fodros kel, újhagyma, spenót, bordáskel és a fejes saláta. Ezek a zöldségek kiválóan alkalmazkodnak az őszi és téli időjáráshoz, és friss, ízletes terméseket hozhatnak a hidegebb hónapokban is.
** Ha pedig nem lenne saját kerted, hozzánk még beférsz!